V rámci cyklu prednášok pre Slovenský technologický inštitút sme zrealizovali v poradí druhú prednášku na tému vývoj aplikácií v enterprise prostredí.
Naši Senior Java Developeri Peter Vávra a Filip Štiglic v rámci tejto prednášky na dvoch stretnutiach za sebou v Univerzitnom pastoračnom centre v Bratislave objasnili, akým smerom by sa mohol uberať vývoj aplikácií v tíme reálnej spoločnosti a aký je rozdiel medzi ich vývojom na škole a priamo v praxi či medzi rôznymi spoločnosťami navzájom.
V rámci každej témy podrobne vysvetlili dané pojmy, ako aj ich využitie v praxi. Tiež rozobrali, nakoľko sú jednotlivé témy dôležité pre tím, projekt, developera, testera či manažéra. Peter a Filip tiež ukázali, ako to vyzerá, keď niečo robíme zle či, naopak, správne a aké to môže mať reálne dôsledky.
Vďaka tomu majú absolventi tejto prednášky prehľad o možnostiach vývoja softvéru, ako aj o tom, kde nastávajú chyby. Nové informácie využijú však aj inak – vďaka nim môžu napríklad už pri pohovore odhaliť, do akej miery bude proces vývoja softvéru v novej firme potešením alebo utrpením.
Naši špecialisti na praktických ukážkach tiež vysvetlili študentom pojmy ako:
- Issue Tracking System – softvérová aplikácia, ktorá dovoľuje sledovanie vývoja každej úlohy,
- Architecture Design Tools – nástroje používané k vytváraniu dizajnu,
- verziovacie nástroje – nástroje určené na vývoj aplikácií,
- buildovacie nástroje – nástroje určené na zostavovanie aplikácií,
- Continuous Integration – softvér, ktorý sa stará o integráciu a priebežnú aktualizáciu systému niekoľkokrát za deň,
- migrácie – prenos dát medzi dvomi systémami či zosúladenie zmien počas vývoja,
- logovanie – zaznamenávanie dát za účelom ich analýzy,
- prostredia,
- testy,
- databáza,
- produkcia.
„Prínosom bol určite priamy kontakt s reálnymi technológiami a vývojom aplikácií v enterprise prostredí. Mnoho častí prednášky bolo pre študentov a poslucháčov obohacujúcimi, pretože sa s rôznymi pojmami ešte nestretli. To im, samozrejme, rozšírilo obzory. Tiež dúfame, že im to aspoň sčasti pomôže pri výbere spoločnosti, pre ktorú budú chcieť pracovať, napríklad budú vedieť lepšie posúdiť firmu z hľadiska používaných technológií. Ohlas študentov bol veľmi pozitívny, prevládali názory, že by sme prednášku na inú tému mali v krátkom čase zase zopakovať,“ zhodnotili obaja prednášajúci Peter Vávra a Filip Štiglic.